Історія

Історія Professional Scuba Association International

Міжнародна професійна асоціація аквалангістів – одна з найстаріших установ у світі, що займається навчанням підводному плаванню. Багато років вона залишалася невеликою спеціалізованою організацією, яка навчала людей перш за все глибоким (в розширених межах) зануренням на повітрі. Практично вся рання історія Асоціації пов’язана з ім’ям її засновника – Хола Воттса.

Хол Уоттс заснував Професійну асоціацію аквалангістів (PSAI, або просто PSA) в 1962 році в Орландо, штат Флорида; перший час вона носила назву Асоціація аквалангістів штату Флорида (FSA). Сам Хол почав пірнати з аквалангом в 1955 році, коли навчався в коледжі на юриста.

У 1962 році FSA стала спеціалізуватися на навчанні дайверів глибоким зануренням (в розширених межах), оскільки раніше таких курсів не було. FSA (нині PSA) стала однією з перших організацій, які розробили відповідні методики і наполягали на тому, щоб для занурень з декомпресією дайвери проходили належну підготовку і застосовували відповідне спорядження.

У 60-х роках Хол захопився зануреннями в розширених межах і став відпрацьовувати ефективні методики занурень з перевищенням звичайної для рекреаційного дайвінгу граничної глибини в 40 метрів. У 1968 році, застосовуючи методики власної розробки, Хол поставив світовий рекорд глибини занурення – 119 метрів; він був занесений в Книгу рекордів Гіннеса. Однак згодом було визнано, що занурення на граничні глибини з повітрям дійсно небезпечні і що встановлені рекорди є визначним досягненням. На жаль, даний рекорд знаходиться на межі людських можливостей, тому в Книзі рекордів Гіннеса тепер не публікуються ні рекорди, ні спроби глибоких занурень з повітрям.

У 1970 році Хол написав перший посібник для інструкторів «Глибокі занурення в розширених кордонах» і зареєстрував на нього авторське право, а також став вести спеціальні заняття для зацікавлених осіб. Одним із задумів Хола стала зйомка фільму і він замовив Неда Делоучу з New World Productions відзняти в Вакулла-Спрінгс (штат Флорида) 16-міліметровий фільм «Глибокі занурення» ( «Deep Diving»). Бажаючі поглянути на історію дайвінгу і тепер можуть купити копії цього фільму на DVD.

Хол Уоттс створив спеціалізований підводний клуб під назвою «Forth Fathom Scubapros», члени якого дуже активно пірнали у багатьох місцях Флориди, особливо в западині, глибина якої якраз і становила згадані в назві клубу 40 фатом (72 метра). Багато інших дайвери і організації були просто не готові зрозуміти прагнення цих піонерів глибоководного дайвінгу, тому клуб працював у відносній невідомості. У 70-х роках члени клубу продовжували відточувати методики і навички, підвищуючи безпеку глибоководних занурень.

В середині 80-х років на ринку активно запрацювали організації по підготовці технічних дайверів, які нині широко відомі; однак PSA вже існувала, продовжуючи ретельно відбирати інструкторів і дотримуючись безпечних методик підводного плавання. Багато з нових організацій визнали програми PSA за їх якість і ввели пряму пересертифікацію.

Зокрема, в 1990-х роках Хол багато спілкувався з Джо Одом, тодішнім Міжнародним директором з питань навчання TDI, SDI і ERDI – великої організації з підготовки дайверів. Крім того, протягом двох головуючих термінів Джо очолював раду директорів відділення печерного дайвінгу Національного спелеологічного товариства (CDS-NSS). Джо добре відомий як автор статей з технічного дайвінгу та навчальних посібників, присвячених найрізноманітнішим питанням – від Nitrox до складних занурень на тріміксі та апаратів замкнутого циклу. Джо занурювався у всіх куточках світу і відомий своїм унікальним стилем викладання.

Обговорюючи свої підходи, Хол і Джо з’ясували, що їх уявлення про зміст курсів і про необхідність постійного навчання на воді багато в чому збігаються. Тому в 2004 році, коли Джо пішов з TDI, Хол запросив його до себе як ідеального кандидата, здатного рухати PSA вперед.

У листопаді 2004 року Джо Одом став Головою Міжнародної професійної асоціації аквалангістів, а Хол Уоттс зберіг за собою мантію засновника і пост головного менеджера. Нині вони горді тим, що можуть донести до пірнаючої громадськості багато навичок і методики дайвінгу в розширених кордонах, які вони розробили протягом своєї підводної діяльності (майже 90 років на двох).

Штаб-квартира PSA знаходиться в Окала (штат Флорида); свою роботу вона веде через ряд міжнародних відділень. PSA давно працює майже у всіх країнах Старого і Нового світу, а також в Азії, Австралії і звичайно ж в Україні; вона продовжує зростати, а її інструктори і дайвери із задоволенням проходять якісну підготовку, що відповідає вивіреним за більш ніж 50 років практики – стандартам і процедурам.

На організаційних нарадах, які проходили на початку 2005 року, структура курсів PSA була переглянута: організація стала пропонувати серії курсів. Вони включають в себе традиційну схему підготовки дайверів до глибоких занурень з повітрям, традиційну схему навчання технічного дайвінгу (від Nitrox – до трімікс) і схему навчання роботі з апаратами замкнутого циклу.

Ця методика дозволяє запропонувати майбутньому курсанту стиль навчання і набір курсів відповідно до важливих для нього завдань навчання, що не змушує його виконувати непотрібну роботу. У той же час кожен дайвер-курсант PSA проходить саму якісну підготовку з кращими інструкторами.